RESULTS: 2021 OHSAA Division II Boys Districts – Windmill Lakes


2021 Triway Boys Golf Team, District Champions
2021 Triway Boys Golf Team, District Champions

Ohio High School Athletic Association State Golf ChampionshipsFINAL RESULTS: Boys High School Golf
2021 OHSAA Division II Boys District Tournament
Windmill Lakes Golf Course
, Ravenna
Tuesday, October 5, 2021

Qualifiers *: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

1st Triway * 318
1. Gavin Stutz 12 37 38 75
2. Griffin Braun 12 40 41 81
3. Carter Schmid 12 40 42 82
4. Brock Tisko 12 48 45 93
5. Tyler Snyder 10 39 41 80
Coach: Brian Kiper

2nd Hawken * 319
1. Cooper Bryan 12 38 37 75
2. Peyton Okeefe 12 41 41 82
3. Quinn Petersen 12 38 42 80
4. Jack Zeid 10 40 42 82
5. Vince Vomberger 11 42 41 83
Coach: Bert Kovarik

3rd Keystone * 327
1. Jake Morgan 12 40 40 80
2. Ian Morgan 12 36 41 77
3. Tyler Crowell 10 48 42 90
4. Jack Senghas 10 41 39 80
5. Grant Hartley 10 49 54 103
Coach: Greg Morgan

4th SVSM 328
1. Anthony Hayek 11 40 39 79
2. Nick Wierzbicki 9 41 41 82
3. Patrick Witschey 11 41 42 83
4. Matt Fiedler 10 51 47 98
5. Harrison Pumphrey 10 42 42 84
Coach: James Currie

5th Rootstown 329
1. Mason Bartholomy 12 38 40 78
2. Cole Hostetler 11 38 38 76
3. Blake Bower 12 38 42 80
4. Nathan Galambos 12 52 43 95
5. Lane McKenzie 11 58 50 108
Coach: Keith Waesch

6th Orange 330
1. Jack Stover * 12 38 37 75 (playoff)
2. Jackson Fellinger 12 40 41 81
3. Ajay Desphande 12 46 42 88
4. Dillon Fellinger 11 46 40 86
5. Truman Williams 11 43 51 94
Coach: Rick Clark

7th Waynedale 333
1. Ean Miller 12 39 39 78
2. Deegan Bee * 10 37 38 75 (playoff)
3. Trey Barkman 11 45 44 89
4. Mark Yoder 10 45 46 91
5. Landon Gatti 9 55 43 98
Coach: Melinda Budd

8th Jefferson Area 335
1. Brock Bean 12 38 44 82
2. Zach Ashba 12 40 42 82
3. Bobby Ray 12 47 41 88
4. Chase Pascarella 12 39 45 84
5. Joshua Furman 11 43 44 87
Coach: Scott Barber

9th NDCL 344
1. Ryley Stefanek 11 45 40 85
2. Ben Daher 11 42 40 82
3. Andreas Reider 10 42 42 84
4. Jack Alexander 10 50 43 93
5. Cole Webster 11 46 47 93
Coach: Toni DeSanto

10th Struthers 348
1. Chaz Ekoniak 11 40 36 76
2. Brady Clyde 11 48 51 99
3. Chance Laczko 11 42 45 87
4. Cameron Pykare 12 44 42 86
5. Andrew Day 12 56 56 112
Coach: William Cammack

11th Ursuline 353
1. Chase Forsyth 10 51 46 97
2. Nicco Sabella 12 40 43 83
3. Thomas Pesa 10 46 41 87
4. Cam Forsyth 10 48 46 94
5. Nolan Froelich 9 44 45 89
Coach: Matt Morgan

12th Beachwood 356
1. James ONeill 11 40 40 80
2. Matt Blumenthal 12 41 38 79
3. Gabe Connor 12 54 53 107
4. Shane Young 12 56 47 103
5. Drew Riley 12 51 43 94
Coach: Douglas Sessor

13th Northwest
1. Zach Huscusson 11 41 40 81
Coach: Bob Foutty

Orrville
1. Toby McAllister 12 44 45 89
Coach: Chuck Davis

South Range
1. Gavin Pahanish 12 45 40 85
Coach: James Hanek

CVCA
1. Aiden Cannone 11 38 42 80
Coach: Jon Bucciarelli

Lutheran West
1. Ashton Sopko 12 52 55 107
Coach: Dale Lehrke

Northwestern
1. Joe Buchholz 11 45 43 88
Coach: Scott St.Clair

Lake Catholic
1. Dominik Cosic * 11 38 35 73 MEDALIST
Coach: Robert Forrai

Grand Valley
1. Hagan Hejduk 12 40 40 80
Coach: Terry Hejduk

Edgewood
1. Mason Feather 9 40 39 79
Coach: Chris Juncker

Mooney
1. Rocco Turner 10 38 39 77
Coach: Edward Baldado

Salem 0.000000 0
1. Nick Colbert 12 41 46 87
Coach: Rick Istnick

Champion
1. Ken Williams 11 42 42 84
Coach: Bryant Wilson

SHARE

No Comment

Leave a reply

Previous RESULTS: 2021 OHSAA Division I Boys Sectionals - Tannenhauf
Next RESULTS: 2021 OHSAA Division I Girls Sectionals - River Greens