RESULTS: 2021 Division II Boys Districts – Catawba Island Club


Bryan Boys Golf Team, 2021 District Champs
Bryan Boys Golf Team, 2021 District Champs

Ohio High School Athletic Association State Golf ChampionshipsFINAL RESULTS: Boys High School Golf
2021 Division II Boys District Tournament
Catawba Island Club
, Catawba
Thursday, October 7, 2021

Qualifiers *: Top 2 teams and 2 individuals not on a qualifying team.

1st Bryan * 335
1. Drew Dauber 11 42 45 87
2. Noah Huard 10 40 36 76
3. Nathan Hess 12 37 45 82
4. Colin Shirkey 12 49 50 99
5. Carter Brown 12 44 46 90
Coach: Todd Grosjean

2nd Galion * 341
1. Nick McMullen 11 39 43 82
2. Logan Keller 10 50 39 89
3. Nate McMullen 9 44 38 82
4. Max Longwell 12 47 41 88
5. Nate Barre 11 42 50 92
Coach: Bryce Lehman

3rd Liberty-Benton 342
1. Brice McDaniel * 12 37 37 74 MEDALIST
2. Austin Hanni-Wells 12 39 42 81
3. Noah Miles 10 45 43 88
4. C.J. Beeman 10 50 54 104
5. Joe Gerken 12 48 51 99
Coach: Steve Williman

4th Shelby 352
1. Ashton Hoffbauer 10 46 45 91
2. Brody Miller 11 44 42 86
3. Carson Brubaker 11 42 43 85
4. Will Magers 10 51 39 90
5. Ty Keinath 10 44 48 92
Coach: Justin Schroeder

5th Ottawa-Glandorf 353
1. Carter Schimmoeller 12 42 43 85
2. Carson Fuka 12 41 39 80
3. Josh Walls 12 44 43 87
4. Ty Verhoff 9 49 52 101
5. Grant Hovest 12 55 57 112
Coach: Tom Von Sossan

6th Swanton 354
1. Garrett Swank 12 42 43 85
2. Sam Betz 12 45 40 85
3. Mazin Rukieh 9 46 45 91
4. Ryan O’Shea 11 51 50 101
5. Lucas Bloom 11 47 46 93
Coach: Andrew Emerine

7th Ontario 363
1. Ryan Chapman 12 42 39 81
2. Charlie Danuloff 10 45 48 93
3. Jordan Reed 11 41 53 94
4. Hunter McCarthy 10 46 49 95
5. Robbee Mangan 11 48 50 98
Coach: Jake Stimpert

8th Wauseon 385
1. Andy Scherer 12 43 39 82
2. Jackson Gleckler 11 44 44 88
3. Mykale Schneider 9 56 48 104
4. Riley Morr 12 50 61 111
5. Zach Puehler 10 56 56 112
Coach: Matt Mennetti

9th Lake 385
1. Myles Lowe 11 50 48 98
2. Ben Luoma 12 54 53 107
3. Chase Osborn 11 41 42 83
4. Ryan Wagner 10 50 47 97
5. Jack Walsh 12 55 65 120
Coach: Mike DeStazio

10th Port Clinton
1. Brayden Spencer 12 45 43 88
Coach: Kevin Belden

Toledo C.C.
1. Cael Katafiasz 11 54 44 98
Coach: Bryan Kitz

Otsego
1. Michael Budge 12 43 43 86
Coach: Don Smith

Genoa
1. Jake Ewersen 11 55 45 100
Coach: Cody McPherson

Upper Sandusky
1. Brock Montgomery 9 38 45 83
2. Owen Knapp 12 39 43 82
Coach: Graham Treadway

Bath
1. Britton Hall * 12 40 37 77
Coach: Matt Gillett

Van Wert
1. Jace Fast 12 39 40 79
Coach: Kim Doidge

Clyde
1. Josh Swartz 9 42 39 81
2. Gavin Gill 12 47 43 90
Coach: Rob Jennings

Perkins
1. Cole Hupp 12 42 47 89
Coach: Tim Zapadka

Huron
1. Adam Murray 11 43 44 87
Coach: Justin King

SHARE

No Comment

Leave a reply

Previous RESULTS: 2021 OHSAA Division III Boys Districts - Stone Ridge
Next PREVIEW: NOGA's Lewis Cup