Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS: Boys High School Golf
2020 OHSAA Division III Boys District Tournament
Tannenhauf Golf Club
, Alliance, Ohio
Thursday, October 8, 2020

Qualifiers*: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

1st Canton Central Catholic * 320
1. Kyle Freudeman 12 42 37 79
2. Charlie Belden 12 40 38 78 (CO-MEDALIST)
3. Alex Milavickas 12 39 43 82
4. Gavin Shamblen 11 41 40 81
5. Austin Haig 11 49 46 95
Coach: David Oates

2nd Gilmour Academy * 328
1. Liam Ottaway 12 41 40 81
2. Alex Swinarski 11 40 40 80
3. Harry Rogers 11 42 42 84
4. Jack Popovich 11 44 39 83
5. Parker Barrett 9 45 43 88
Coach: Jamey Polak

3rd Mogadore * 340
1. Cory Gasaway 12 36 42 78 (CO-MEDALIST)
2. Dillon Pendergast 10 40 39 79
3. Bryce Hall 12 47 49 96
4. Reece Davis 12 45 42 87
5. Dawson Manley 12 47 52 99
Coach: Chris Mossa

4th McDonald 342
1. Michael Porter 11 40 41 81
2. Caleb Domitrovich* 10 40 39 79
3. Anthony Ragazzine 12 48 45 93
4. Calen O’Connell 11 54 53 107
5. Matthew Porter 11 42 47 89
Coach: Matthew Vukovic

5th Dalton 366
1. Jaden Schlabach 10 45 48 93
2. Brendan Lehman 10 44 47 91
3. Trevor Horst 11 49 44 93
4. Preston Wenger 11 43 46 89
5. David Cross 12 50 47 97
Coach: Jeff Feller

6th Wellington 373
1. Will Palmison 12 40 43 83
2. Wyatt Sasack 12 42 49 91
3. Jacob Weegmann 11 52 43 95
4. Braden Hamer 10 55 57 112
5. Lucas Sutherland 10 53 51 104
Coach: Tom Guyer Jr

7th Mineral Ridge 381
1. Jake Sylak* 12 39 40 79
2. Chris McMahan 12 52 54 106
3. Nick Allen 12 53 58 111
4. Trey Rigley 9 51 48 99
5. Blaine Spitler 11 45 52 97
Coach: Shawn Brown

8th Pymatuning Valley 385
1. Ryan Heym 12 47 44 91
2. Jansen Smith 11 50 49 99
3. Eric Heym 12 47 53 100
4. Michael Clark 10 46 49 95
5. Nate Henry 11 52 50 102
Coach: Jeff Compan

9th Cardinal 398
1. Jacob Bean 10 50 56 106
2. Conner Callison 11 52 43 95
3. Troy Domen 9 50 44 94
4. Seth Hill 11 55 48 103
5. C.J. List 11 57 60 117
Coach: Mike Topalian

10th Independence
1. Mark Pillar 9 45 46 91
Coach: Mike Marcinko

Mapleton
1. Evan Dennison 11 43 49 92
Coach: Ken Eckenroth

Loudonville
1. Owen Hinkle 12 40 42 82
Coach: Jim Conley

Newton Falls
1. Brandon Gibson 12 42 41 83
Coach: Seth Howard

Fairport
1. Ryan Chipps* 40 40 80

John F. Kennedy
1. Bryce Van Horn 9 47 46 93
Coach: Steven Hughes

Columbiana
1. Tyler Andersen 12 41 40 81
Coach: Bob Hall

Lake Center Christian
1. Nathaniel Capeta 12 45 47 92
2. Thomas Fulk 11 47 43 90
Coach: Shane Byler

SHARE
Previous RESULTS: 2020 OHSAA Division I Girls Sectional Tournament - The Elms
Next My Putter Fitting Experience