RESULTS: 2020 OHSAA Division II Girls Sectional Tournament – Punderson


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

FINAL RESULTS: Girls High School Golf
2020 OHSAA Division II Girls Sectional Tournament

Punderson State Park Golf Course, Newbury
Wednesday, September 30, 2020

Qualifiers*: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

1st Independence * 355
1. Morgan Pascarella 12 44 45 89
2. Allie Ksiazka 12 42 41 83
3. Reese Vilcheck 12 44 45 89
4. Emma Konopa 10 51 53 104
5. Molly McGreal 9 46 48 94
Coach: Karl Schuld

2nd Laurel * 356
1. Jami Morris 12 41 37 78
2. Siena Maschke 9 45 44 89
3. Madeleine Bee 12 43 47 90
4. Riley Nowak 11 50 49 99
5. Charlotte Davie 11 53 53 106
Coach: Marti Hardy

3rd Hawken * 369
1. Ella Wong 10 41 40 81
2. Kate Petersen 10 43 49 92
3. Rachael Slotta 12 47 48 95
4. Juliana Pollard 11 52 49 101
Coach: Jennifer Creech

4th Garfield * 394
1. Grace Mills 12 43 46 89
2. Sydney Woconish 12 50 50 100
3. Grace Edwards 12 60 58 118
4. Faith Mills 12 53 52 105
5. Madison Woconish 9 50 50 100
Coach: Andrew Olesky

5th Beaumont 401
1. Lauren Bangasser* 11 39 36 75 (MEDALIST)
2. Katherine Foerg 12 54 54 108
3. Sophia Vitantonio 10 42 51 93
4. Brianna Williams 12 60 65 125
5. Annie Koppitch 11 DNF DNF
Coach: Denise Bangasser

6th Edgewood 416
1. Kaci Kanicki 10 51 47 98
2. Jenna Wolfe 12 48 57 105
3. Taylor Racut 11 50 47 97
4. Madison Irish 12 59 57 116
Coach: Christina Fischer

7th Perry 449
1. Zoe Wiley 12 58 66 124
2. Emily Capitosti 9 56 49 105
3. Rachel Cumberledge 12 55 63 118
4. Emma Pietrzak 10 53 54 107
5. Ashley Anderson 11 52 67 119
Coach: David Kahoun

8th Cuyahoga Heights 493
1. Emma Patterson 12 57 62 119
2. Kara Jesonosky 12 63 62 125
3. Cassandra Bloam 12 72 71 143
4. Shai Moore 9 62 69 131
5. Amy Ellis 9 57 61 118
Coach: Ryan Kelber

9th Berkshire
1. Sophia Laudato 10 65 56 121
2. Athena Stute 10 61 72 133
3. Aurora Martin 9 62 59 121
Coach: Doug Lory

Bristol
1. Katie Webb* 12 48 45 93
2. Madee McDowell 12 54 59 113
Coach: Douglas Seemann

Cardinal
1. Allie Blasko 9 71 62 133
2. Jenna Osborn 10 70 69 139
Coach: Mike Topalian

Chalker
1. Bella Woods* 10 42 45 87
2. Nicole Williams 10 58 58 116
Coach: Brian Woods

Conneaut
1. Jozlyne Pape 12 55 53 108
2. Jenna Birt 12 74 71 145
3. Rae Ann Wright 11 DNS DNS
Coach: Alexa Pitcher

Gilmour Academy
1. Clare Peterson 10 54 54 108
2. Vija Tessman 11 53 52 105
Coach: Kathleen Palinski

Holy Name
1. Samantha Pryzbyzs 10 54 48 102
2. Emily Borchert 10 61 52 113
Coach: Patrick Mulgrew

Lake Catholic
1. Lauren Olenik 10 49 53 102
2. Claire Myllykoski 12 54 54 108
3. Theresa Lazanich 9 57 53 110
4. Katie Morgan 9 DNS DNS
Coach: Anthony Zampedro

Orange
1. Kerry Kelly 11 53 55 108
Coach: David Chordas

Ravenna
1. Abbie Retherford* 10 43 40 83
2. Abby Smith-Richards 10 60 59 119
Coach: Terry KEKIC

Rootstown
1. Ava Brunty 12 63 57 120
2. Ava Huebner 11 54 53 107
3. Audrey Francis 9 63 64 127
Coach: Keith Waesch

VASJ
1. Samantha Turk 10 49 47 96
Coach: Brian Dunmire

Wickliffe
1. Leah Borsich 12 56 52 108
Coach: Harrison McCall

SHARE
Previous RESULTS: 2020 OHSAA Division II Boys Sectional Tournament - The Elms
Next RESULTS: 2020 OHSAA Division III Boys Sectional Tournament - Pine Hills