Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS: Girls High School Golf
2020 OHSAA Division II Girls District Tournament
Sable Creek Golf Course
, North Canton
Tuesday, October 6, 2020

Qualifiers*: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

1st Laurel * 366
1. Jami Morris 12 38 37 75 (CO-MEDALIST)
2. Siena Maschke 9 48 45 93
3. Madeleine Bee 12 48 49 97
4. Riley Nowak 11 52 49 101
5. Charlotte Davie 11 48 54 102
Coach: Marti Hardy

2nd Independence * 374
1. Morgan Pascarella 12 44 44 88
2. Allie Ksiazka 12 41 42 83
3. Reese Vilcheck 12 48 48 96
4. Emma Konopa 10 55 53 108
5. Molly McGreal 9 55 52 107
Coach: Karl Schuld

3rd Canton C.C. * 389
1. Kristen Belden 10 45 43 88
2. Kaitlin Belden 11 47 45 92
3. Katie Bonar 12 50 53 103
4. Caroline Harold 10 56 50 106
5. Sarah Colucy 10 61 53 114
Coach: Mark Mokros

4th Poland Seminary 391
1. Sophia Yurich 11 41 41 82
2. Jackie Grisdale 12 56 48 104
3. Hannah Ogden 12 54 52 106
4. Kristen Shaw 12 52 47 99
5. Laurel Zarbaugh 12 54 52 106
Coach: Joe Colella

5th SVSM 391
1. Raygan Hoover 9 47 40 87
2. Halle Kalaman 12 43 44 87
3. Reese Latta 9 53 54 107
4. Lola Reynolds 10 54 63 117
5. Emily Steel 12 59 51 110
Coach: Dirk Hartman

6th CVCA 400
1. Nina Shaffer 10 46 43 89
2. Sydnie Pearce 12 53 50 103
3. Coryn Hegele 12 51 48 99
4. Sidney Marshall 12 59 50 109
5. Bella Beckett 12 63 60 123
Coach: Adam Armstrong

7th Lutheran West 402
1. Sam Webb 12 43 40 83
2. Nadia Kauntz 12 51 59 110
3. Callie Wabeke 11 54 49 103
4. Julia Colton 10 53 53 106
5. Ella Walden 11 68 64 132
Coach: Dave Ressler

8th Hawken 405
1. Ella Wong* 10 40 35 75 (CO-MEDALIST)
2. Kate Petersen 10 48 44 92
3. Rachael Slotta 12 55 61 116
4. Juliana Pollard 11 60 62 122
Coach: Jennifer Creech

9th Columbiana 433
1. Morgan Dunlap 12 54 53 107
2. Jessica Himes 12 55 57 112
3. Isabella Travis 10 52 50 102
4. EmmaRae Foy 11 55 57 112
5. Katrina Patrick 10 65 58 123
Coach: Chad Moreschi

10th East Palestine 438
1. Taylor Bycroft 12 53 49 102
2. Morgan Rutledge 12 63 63 126
3. Payton Sherry 12 48 50 98
4. Addison Bycroft 9 60 66 126
5. Lainy Boso 9 58 54 112
Coach: Angela Molaskey

11th Garfield 450
1. Grace Mills 12 49 55 104
2. Sydney Woconish 12 70 52 122
3. Grace Edwards 12 61 61 122
4. Faith Mills 12 60 52 112
5. Madison Woconish 9 56 56 112
Coach: Andrew Olesky

12th Southeast 451
1. Alaina Goldstein 11 48 50 98
2. Mackenzie Wood 12 57 61 118
3. Gracie Westover 09 51 50 101
4. Ayden Pettigrew 12 63 71 134
5. Skylar Werschey 09 67 68 135
Coach: Cynthia Fesemyer

13th Salem
1. Kelly Hutton 12 47 39 86

Mooney
1. Alyssa Rapp* 11 43 39 82

Crestview
1. Emily Hill 11 50 44 94

John F. Kennedy
1. Samantha Calderone 10 59 55 114

Beaumont
1. Lauren Bangasser* 11 42 39 81

Ravenna
1. Abbie Retherford 10 47 39 86

Chalker
1. Bella Woods 10 52 43 95

Bristol
1. Katie Webb 12 51 50 101

Northwest
1. Maria Dangelo 12 52 50 102

Woodridge
1. Hayley Roenigk 12 51 48 99

Marlington
1. Maria Warner 10 47 36 83

Wellington
1. Payton Regal 12 52 46 98

SHARE
Previous RESULTS: 2020 OHSAA Division II Boys District Tournament - Windmill Lakes
Next RESULTS: 2020 OHSAA Division I Girls Sectional Tournament - Fox Den