RESULTS: 2020 OHSAA Division II Boys Sectional Tournament – Forest Hills


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

FINAL RESULTS: Boys High School Golf
2020 OHSAA Division II Boys Sectional Tournament
Forest Hills Golf Course
, Elyria
Tuesday, September 29, 2020

Qualifiers*: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

1st Cuyahoga Valley Christian Academy* 316
1. Caden Scarbrough 12 37 39 76
2. Mason Henry 12 37 37 74 (MEDALIST)
3. Aiden Cannone 10 39 43 82
4. Gabe Emery 12 44 40 84
5. Andrew Hendrickx 11 41 44 85
Coach: Jon Bucciarelli

2nd Keystone* 341
1. Jake Morgan 11 38 43 81
2. Ian Morgan 11 39 44 83
3. Rocky Houston 12 46 43 89
4. Tyler Crowell 9 45 43 88
5. Gage Knepper 12 45 46 91
Coach: Greg Morgan

3rd Orange* 344
1. Jack Stover 11 42 41 83
2. Jackson Fellinger 11 43 45 88
3. Dawson Goss 12 43 49 92
4. Ajay Desphande 11 42 39 81
5. Dillon Fellinger 10 51 46 97
Coach: Rick Clark

4th Firelands 354
1. Jackson Talbott* 12 40 36 76
2. Aaron Urban 12 39 40 79
3. Jayden Morrison 11 51 49 100
4. Abe Mastellone 11 54 59 113
5. William Suglia 11 47 52 99
Coach: Mark Kirsch

5th Woodridge 370
1. Dawson Reinhart 12 48 50 98
2. Antonio Fitzsimmons 12 43 46 89
3. Max Schneckenburger 11 43 42 85
4. Will Schmeltzer 10 51 51 102
5. Zach Hess 12 53 45 98
Coach: Jeff Walter

6th Northwestern 374
1. Joey Ballinger 12 41 45 86
2. Luke Walton 9 46 46 92
3. Ian Snode 9 45 50 95
4. Joe Buchholz 10 49 52 101
5. Easton Thomas 9 52 55 107
Coach: Scott St.Clair

7th Lutheran West 376
1. Jakob Gross* 12 37 39 76
2. D.J. Robinson 11 43 48 91
3. Danny Dinardo 12 51 51 102
4. Eric Dill 9 52 55 107
5. Anthony Coray 10 68 60 128
Coach: Dale Lehrke

8th Beachwood 380
1. James ONeill* 10 40 39 79
2. Matt Blumenthal 11 41 43 84
3. Drew Riley 11 54 59 113
4. Jordan Levin 12 52 52 104
5. Dubin Drew 12 63 59 122
Coach: Douglas Sessor

9th Fairview 405
1. Tyler Holliday 11 43 45 88
2. Jack Munro 12 52 44 96
3. Jack Anderson 10 55 54 109
4. Connor Canfield 11 49 64 113
5. Tyson Crandall 9 58 54 112
Coach: Joe Battaglia

10th Elyria Catholic 407
1. Alex Brown 12 50 57 107
2. Mason Carmichael 11 50 55 105
3. Ryan Mahaffey 10 53 54 107
4. William Muzilla 12 44 44 88
5. Lex Grimes 9 55 54 109
Coach: Rick Montgomery

11th Holy Name 419
1. Joey Abraham 10 44 48 92
2. Jack McManoman 11 57 53 110
3. Jack Kelley 10 47 59 106
4. Matt Laspisa 11 56 55 111
5. Dan Cardenas 10 DNS DNS
Coach: Patrick Mulgrew

12th Black River 447
1. Nathan Moore 11 49 53 102
2. Kovacic Cliff 12 57 64 121
3. Trace Bricker 12 56 59 115
4. Ethan Foster 11 57 55 112
5. Jake Zacharyasz 12 55 63 118
Coach: Mark Leiendecker

Previous 2020 Chippewa Scratch League: Week 18 Final
Next RESULTS: 2020 OHSAA Division II Boys Sectional Tournament - Quail Hollow