RESULTS: 2020 OHSAA Division I Girls Sectional Tournament – Pine Lakes


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

FINAL RESULTS: Girls High School Golf
2020 OHSAA Division I Girls Sectional Tournament
Pine Lakes Golf Club
, Hubbard
Monday, October 5, 2020

Qualifiers*: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

1st Hathaway Brown * 353
1. Kandace Kellon 10 43 45 88
2. Simr Deo 12 42 47 89
3. Claire Hickey 10 45 43 88
4. Kailey Joyce 12 51 45 96
5. Madeleine Williams 11 41 47 88
Coach: Ron Jones

2nd Canfield * 357
1. Madison Murphy 10 38 48 86 (CO-MEDALIST)
2. Haley Tisone 12 42 45 87
3. Jackie Kinnick 11 45 47 92
4. Ava Staebler 12 45 47 92
5. Eileen McHale 12 45 47 92
Coach: Dean Conley

3rd Boardman * 379
1. Noelle Hammar 11 43 46 89
2. Maddie Moran 12 40 48 88
3. Zoey Fick-Mills 10 50 49 99
4. Emily Choleva 10 53 58 111
5. Maddie Moran 12 48 55 103
Coach: Lee Christman

4th Kenston * 388
1. Layla Gilbert 12 44 47 91
2. Morgan Polcar 12 44 45 89
3. Emme Gilbert 10 49 50 99
4. Cadie Matty 11 51 59 110
5. Caroline Beeman 10 55 54 109
Coach: Kip Freeman

5th Chagrin Falls 390
1. Chloe Steger 12 48 44 92
2. Cristina Joseph* 11 42 47 89
3. Ali Holtz 11 48 53 101
4. Molly Lowe 12 55 53 108
5. Ellie Conrad 9 60 61 121
Coach: Kristin Reboul

6th Chardon 391
1. Cate Condon* 12 44 42 86 (CO-MEDALIST)
2. Lyndsie Sharp 11 47 48 95
3. Lindsey Leggett 12 53 54 107
4. Abby Frania 12 58 57 115
5. Chloe Brewster 10 51 52 103
Coach: Chad Murawski

7th Mentor 404
1. Emme Russ 11 45 47 92
2. Corrine Kuznik 12 55 47 102
3. Morgan Caldwell 12 47 57 104
4. Brooklynn Stout 11 53 53 106
5. Megan Krueger 11 55 55 110
Coach: Shaun Hollabaugh

8th Shaker Hts. 407
1. Emily Lamb* 9 43 43 86 (CO-MEDALIST)
2. Niamh OMelia 11 50 53 103
3. Jes Cunion 10 54 60 114
4. Angela Dodson 11 51 53 104
5. Nadia Seymore 11 DNS DNS
Coach: Raymond Durban

9th Austintown-Fitch 413
1. Hannah Logan 12 47 55 102
2. Hailey Logan 10 51 47 98
3. Cammille Hagan 11 50 50 100
4. Caiden Smith 10 53 60 113
5. Jensen Sahli 11 58 58 116
Coach: Jennifer Paris

10th West Branch 415
1. Shaylee Muckleroy* 9 47 43 90
2. Lachlan Cameron 10 49 49 98
3. Sidney Milliken 12 59 63 122
4. Anna Lippiatt 11 49 56 105
5. Gabby Leek 11 59 71 130
Coach: Daniel Hall

11th Geneva 422
1. Nia Gribbons 12 49 54 103
2. Corinne Dushney 12 47 53 100
3. Isabella Aparicio 11 51 58 109
4. Abbigayle Tagle 11 51 59 110
5. Hannah Berg 11 66 61 127
Coach: Randy Ankrom

12th Hoban 426
1. Ava Dobbins 12 46 56 102
2. Sofia Miklic 9 52 52 104
3. Izzy Spina 12 54 57 111
4. Maeve Wilson 12 50 59 109
5. Becca Reed 11 59 55 114
Coach: Theresa Schock

13th Howland 436
1. Bailey Ulrich 11 50 54 104
2. Mia Walters 09 57 62 119
3. Ella Swartz 11 48 52 100
4. Kennedy Jones 09 60 63 123
5. Jane Bronson 09 59 54 113
Coach: Matthew Zakrajsek

14th McKinley 450
1. Miranda Bugos 12 51 49 100
2. Harper Sabatino 10 53 62 115
3. Joslyn Marion 12 56 55 111
4. Ryssa Coudriet 11 58 66 124
5. Jenna Stevens 10 68 69 137
Coach: Abbey Chieffo

15th Madison 471
1. Emma Norman 12 55 56 111
2. Madi Mullins 11 58 57 115
3. Marlow Amelia 12 65 62 127
4. Ebersbach Madelyn 12 60 58 118
Coach: Brian Titman

16th NDCL 520
1. Sophia Ripepi 11 51 50 101
2. Ava DeJohn 10 62 59 121
3. Maddie Slish 10 67 65 132
4. Bella Call 9 83 87 170
5. Sara Bumpus 10 81 85 166
Coach: Michael Wheeler

17th Lakeside
1. Hannah Mathias 11 53 52 105
2. Tayler Wilber 10 56 58 114
Coach: Bryan Schlaich

SHARE
Previous RESULTS: 2020 OHSAA Division I Boys Sectional Tournament - Windmill Lakes
Next RESULTS: 2020 OHSAA Division I Boys Sectional Tournament - Tannenhauf