RESULTS: 2020 OHSAA Division I Boys Sectional Tournament – Good Park


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

FINAL RESULTS: Boys High School Golf
2020 OHSAA Division I Boys Sectional Tournament
Good Park Golf Course
, Akron
Tuesday, October 6, 2020

Qualifiers*: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

1st Medina * 316
1. Kyle Salamon 11 36 38 74 (MEDALIST)
2. Preston Trumpler 10 40 40 80
3. Garrett Viton 12 38 42 80
4. Zach Parker 11 38 44 82
5. Nic Fartelly 11 42 47 89
Coach: Mike Mozingo

2nd Brunswick * 321
1. Clayton Greiner 12 35 40 75
2. Alex Heilbrun 11 38 39 77
3. Max Heilbrun 10 40 41 81
4. Austin Rowe 12 47 46 93
5. Grant Barber 12 45 43 88
Coach: Chad Thompson

3rd Cloverleaf * 328
1. Luke Schreck 11 39 38 77
2. Bodie Hillwig 12 42 39 81
3. Drew Schreck 12 40 46 86
4. Cole Gibson 11 39 45 84
5. Matt Goldsberry 11 42 45 87
Coach: Ron Wachtel

4th Highland * 340
1. Griffin Hrabak 11 39 39 78
2. A.J. Cooper 12 46 43 89
3. Jackson Shaw 11 42 42 84
4. Ryan Pryzbysz 9 43 46 89
5. Jonny Wuchter 11 48 46 94
Coach: Dutt Andrew

5th North Royalton 347
1. David Swab* 10 37 40 77
2. Jaden Duke 11 42 46 88
3. Daniel McKee 11 42 43 85
4. Owen Boff 12 48 49 97
5. Andrew Osowski 11 50 50 100
Coach: Steven Sprunger

6th Coventry 351
1. Ryan Dinan* 9 39 39 78
2. Mike Eberly 12 45 44 89
3. Andrew Mosnot 11 43 47 90
4. Matt Dinan 11 46 48 94
5. Keo Plant 11 51 55 106
Coach: Danny Savage

7th Brecksville 352
1. Jeff Robie 12 43 41 84
2. Mark Sowers 10 44 47 91
3. Jack Kenney 12 40 48 88
4. Brice Hall 12 44 45 89
5. William Brashear 12 44 49 93
Coach: Ryan Goubeaux

8th Wadsworth 356
1. Darren Hartley 11 49 45 94
2. Andrew Weyand 10 39 47 86
3. Dawson Yoder 11 42 47 89
4. Brian Myers 10 47 43 90
5. Jason Moore 10 44 47 91
Coach: James Memmer

9th Wooster 359
1. Devon Starcher* 11 43 39 82
2. Justin Roberts 12 39 45 84
3. Dominic Tomassetti 10 51 50 101
4. Ben Haven 12 51 45 96
5. Tommy Imhof 11 46 51 97
Coach: Brett Lepley

10th Revere 375
1. Grant Banning 9 50 44 94
2. Christian CJ Hill 12 46 45 91
3. Cailor Stephens 11 50 50 100
4. Lewis Eberle 11 45 49 94
5. Steven Hemminger 12 46 50 96
Coach: David Archer II

11th Firestone 377
1. Nathan Ryan 12 42 42 84
2. Aaron Lux 12 49 46 95
3. Russell Smith 12 50 52 102
4. Joe Hohlefelder 11 51 54 105
5. Nate Strub 11 47 49 96
Coach: David Milosovich

12th Buckeye 382
1. Christian Ray 11 45 46 91
2. Preston Dimarco 11 48 50 98
3. Jack Eisenhart 10 53 45 98
4. Jackson Chambers 10 46 49 95
5. Michael Koeth 10 56 57 113
Coach: Shane Hotchkiss

13th Copley 390
1. Nathan Hazlett 12 45 47 92
2. Ryan Kimberly 11 46 48 94
3. Ronnie Basnett 11 48 47 95
4. Bryce Neuhauser 11 59 53 112
5. Joey Nichols 11 54 55 109
Coach: Douglas Boerema

14th Norton 412
1. Nick Kress 12 51 48 99
2. Andy Kraus 12 54 50 104
3. Gehrig DeDomenic 12 50 54 104
4. Joe Reinart 10 53 52 105
5. Cam Borrelli 11 54 59 113
Coach: Michael Maile

15th Barberton
1. Bennett Miller 12 50 44 94
2. Alex Schmitt 12 49 52 101
3. Logan Mitchell 11 65 71 136
Coach: David Kaser

SHARE
Previous RESULTS: 2020 OHSAA Division I Boys Sectional Tournament - Tannenhauf
Next RESULTS: 2020 OHSAA Division I Girls Sectional Tournament - Sweetbriar GC