RD2 RESULTS: 2024 Northeast Ohio Amateur

Kyle Buzaki was able to maintain his Day 1 lead, posting an even par 70 at Windmill Lakes on Sunday afternoon. Kyle had four birdies on his card and will take a two-stroke lead into the final day of the Northeast Ohio Amateur Championship. Buzaki, Mason Deal and Vaughn Snyder, who both sit two back, will make up the final group at 11:10 a.m. Monday.

Vaughn Snyder leads the Mid-Amateur division after Day 2

Vaughn Snyder was able to extend his lead to five strokes in the Mid-Amateur Division following the second round. Snyder will have more than just a Mid-Amateur division win on his mind on Monday, as he is in striking distance of the lead in the Championship Division.

Mark Borlin and Robert Schustrich sit atop the Senior Division after Day 2

Mark Borlin and Robert Schustrich will play together on Monday for the third straight day as the two matched each other at 2-over par for the tournament. Borlin got to this point with back-to-back 71’s on Saturday and Sunday, while Schustrich was able to put together a one-under par 69 after a 73 on Saturday. Concord native Brad Steven will round out the final grouping in the Senior Division, sitting just one back of the lead after two days.

Klaira Paramore leads the NEOWA Championship Division after Day 2

Klaira Paramore built on her lead in the NEOWA Championship Division on day two posting a 78. The 2024 G-MAC All-Conference recipient will enter the final day at Windmill Lakes with a 17 stroke lead in her division.

Fiona Connor leads the NEOWA Senior Division after Day 2

Fiona Connor matched her day one score of 83 on day two of the NEOWA. The University Heights native holds a six stroke lead over Gail Hackett going into day three.

PHOTO GALLERY: NOGA 2024 NEOA & NEOWA – DAY 2>

LIVE SCORING: 2024 NEOAm >
STARTING TIMES >

LIVE SCORING: 2024 NEOWAm >
NEOWAm STARTING TIMES >

 

ROUND 2 RESULTS: Northern Ohio Golf Association
2024 Northeast Ohio Amateur Championship
Windmill Lakes Golf Club, Ravenna
Sunday, June 9, 2024
Golf Genius Hole-by-Hole Results >

 

Championship Division

1 Kyle Buzaki, Stow, Ohio 65 – 70 = 135
T2 Mason Deal, Perrysburg, ohio 66 – 71 = 137
T2 Vaughn Snyder, Canton, Oh 67 – 70 = 137
4 Nick Piesen, Strongsville, Ohio 72 – 66 = 138
T5 Zander Gibson, Concord, OH 68 – 72 = 140
T5 Carter Mishler, Millersburg, Ohio 68 – 72 = 140
T7 Nolan Haynes, Barberton, Ohio 72 – 69 = 141
T7 Yadhu Urs, Gahanna, OH 69 – 72 = 141
T7 Ben Cors, Wooster, Ohio 73 – 68 = 141
10 Joshua Clay, North Canton, Ohio 70 – 72 = 142
T11 Thomas Bell, Bowling Green, Ohio 73 – 70 = 143
T11 Howard Clendenin, Fairlawn, OH 71 – 72 = 143
T11 Jack Lindgren, Maineville, OH 72 – 71 = 143
T14 Ian Hardesty, Kent, OH 69 – 75 = 144
T14 Michael porter, McDonald, Ohio 70 – 74 = 144
T14 Solomon Petrie, Akron, Ohio 74 – 70 = 144
T17 Ryan Chipps, Painesville, Ohio 72 – 73 = 145
T17 Bence Kotel, Toledo, Ohio 70 – 75 = 145
T17 Jeff Sawitke, Painesville, OH 74 – 71 = 145
T20 Jack Gerborg, Avon, Ohio 72 – 74 = 146
T20 Ayden Richmond, Geneva, Ohio 71 – 75 = 146
T20 Connor Malicki, Avon, OH 73 – 73 = 146
T20 Alexander Anderson, Hartville, Ohio 72 – 74 = 146
T20 Dylan Dunn, Stow, OH 73 – 73 = 146
T25 Mason Frazier, Wooster, OH 73 – 74 = 147
T25 Dillon Pendergast, Mogadore, OH 71 – 76 = 147
T25 Leo Walling, Powell, Ohio 69 – 78 = 147
T25 Rocco Turner, Canfield, OH 74 – 73 = 147
T29 Max Crookston, Stow, OH 79 – 69 = 148
T29 Dean Upholzer, Strongsville, Ohio 73 – 75 = 148
T29 Chasen Poole, Springfield, Ohio 74 – 74 = 148

CUT Chris Okeson, Beachwood, Ohio 69 – 80 = 149
CUT Tyler Andersen, Columbiana, OH 76 – 73 = 149
CUT Zach Burton, Dublin, OH 73 – 76 = 149
CUT Jarrod Kasunick, Massillon, Ohio 77 – 72 = 149
CUT Brett Kaufman, Westlake, Oh 74 – 75 = 149
CUT David Swab, North Royalton, Ohio 77 – 73 = 150
CUT Zach Glassman, Painesville, OH 78 – 72 = 150
CUT Michael McCaffrey, Westlake, OH 79 – 72 = 151
CUT Dominik Cosic, Painesville, Ohio 75 – 76 = 151
CUT Greg Manuel, Rocky River, Ohio 77 – 74 = 151
CUT Don Padgett, Akron, OH 73 – 78 = 151
CUT Eric Wonkovich 75 – 76 = 151
CUT Mark Mokros, Canton, Ohio 75 – 76 = 151
CUT Chase Forsyth, Poland, Ohio 75 – 77 = 152
CUT Ben Hogan, Wellington, Ohio 75 – 77 = 152
CUT Ben Skripac, Stow, OH 74 – 79 = 153
CUT Rajveer Sethi, Beechwood, OH 78 – 75 = 153
CUT Nathan Harms, Toledo, Ohio 81 – 72 = 153
CUT Joseph Gonzalez, Millersburg, Ohio 74 – 79 = 153
CUT David Hilditch, Avon, OH 74 – 79 = 153
CUT Cole Hostetler, Ravenna, Ohio 75 – 79 = 154
CUT Matthew Roth, Medina, OH 78 – 76 = 154
CUT Jeff Blechschmidt, Cleveland, OH 74 – 80 = 154
CUT Lucas Liberatore, Lakewood, Ohio 73 – 81 = 154
CUT Doug Barber, Willoughby, Ohio 72 – 82 = 154
CUT Troy Chapman, Lexington, OH 78 – 77 = 155
CUT Brian Beebe, Uniontown, OH 81 – 74 = 155
CUT Brian Smith, Amherst, OH 78 – 77 = 155
CUT Kyle Salamon, Medina, Ohio 77 – 79 = 156
CUT Tyler Ankrom, Akron, OH 83 – 73 = 156
CUT Dustin Buehler, Akron, Ohio 78 – 78 = 156
CUT Kevin Wheeler, Avon, Ohio 78 – 78 = 156
CUT Andrew Grayson, Medina, OH 76 – 80 = 156
CUT Nicholas Adams, Parma Heights, OH 77 – 80 = 157
CUT Brian Tischler, Cleveland, OH 77 – 80 = 157
CUT Rick Deichert, Cleveland, Ohio 77 – 81 = 158
CUT Kamden Mowry, Ashland, OH 78 – 80 = 158
CUT Michael Keefe, University Heights, OH 76 – 83 = 159
CUT Matt Holloway, Akron, OH 82 – 77 = 159
CUT Lucas Dietrich, Rocky River, OH 78 – 82 = 160
CUT Jesse Fox, Aurora, OH 78 – 82 = 160
CUT Andrew Malkus, Maple Heights, OH 83 – 77 = 160
CUT Xander Moran, Kent, Ohio 79 – 82 = 161
CUT Brett Eley, Wapakoneta, OH 82 – 81 = 163
CUT Jeff Mihalick, Elyria, OH 87 – 76 = 163
CUT Joey Collins, Elyria, Ohio 81 – 85 = 166
CUT Rob Loomis, Akron, Ohio 82 – 85 = 167
CUT Joseph Evans, Hartville, OH 84 – 83 = 167
CUT Gavin Stutz,  84 – 84 = 168
CUT Matthew Gregory, Medina, OH 85 – 87 = 172
CUT Zach Panek, Bay Village, Ohio 88 – 86 = 174

Mid-Amateur Division

1 Vaughn Snyder, Canton, Oh 67 – 70 = 137
2 Joshua Clay, North Canton, Ohio 70 – 72 = 142
3 Howard Clendenin, Fairlawn, OH 71 – 72 = 143
4 Ian Hardesty, Kent, OH 69 – 75 = 144
5 Jeff Sawitke, Painesville, OH 74 – 71 = 145
T6 Adam Mastone, Avon, Ohio 76 – 73 = 149
T6 Chris Okeson, Beachwood, Ohio 69 – 80 = 149
T6 Jarrod Kasunick, Massillon, Ohio 77 – 72 = 149
T6 Brett Kaufman, Westlake, Oh 74 – 75 = 149
10 Zach Glassman,  78 – 72 = 150
T11 Greg Manuel, Rocky River, Ohio 77 – 74 = 151
T11 Don Padgett, Akron, OH 73 – 78 = 151
T11 Eric Wonkovich, Lakewood, OH 75 – 76 = 151
T11 Mark Mokros, Canton, Ohio 75 – 76 = 151
T15 Devon Goldberg , Cuyahoga Falls, OH 74 – 78 = 152
T15 Ben Hogan, Wellington, Ohio 75 – 77 = 152

CUT Joshua Olson, Hudson, Ohio 77 – 76 = 153
CUT Joseph Gonzalez, Millersburg, Ohio 74 – 79 = 153
CUT David Hilditch, 74 – 79 = 153
CUT Matthew Roth, Medina, OH 78 – 76 = 154
CUT Jeff Blechschmidt, Cleveland, OH 74 – 80 = 154
CUT Lucas Liberatore, Lakewood, Ohio 73 – 81 = 154
CUT Doug Barber, Willoughby, Ohio 72 – 82 = 154
CUT Brian Beebe, Uniontown, OH 81 – 74 = 155
CUT Brian Smith, Amherst, OH 78 – 77 = 155
CUT Josh Dankovich, Boardman, Ohio 78 – 78 = 156
CUT Kevin Wheeler, Avon, Ohio 78 – 78 = 156
CUT Andrew Grayson, Medina, OH 76 – 80 = 156
CUT Nicholas Adams, Parma Heights, OH 77 – 80 = 157
CUT Brian Tischler, Cleveland, OH 77 – 80 = 157
CUT Rick Deichert, Cleveland, Ohio 77 – 81 = 158
CUT Matt Holloway, Akron, OH 82 – 77 = 159
CUT Jesse Fox, Aurora, OH 78 – 82 = 160
CUT Andrew Malkus, Maple Heights, OH 83 – 77 = 160
CUT Brett Eley, Wapakoneta, OH 82 – 81 = 163
CUT Jeff Mihalick, Elyria, OH 87 – 76 = 163
CUT Joey Collins, Elyria, Ohio 81 – 85 = 166
CUT Rob Loomis, Akron, Ohio 82 – 85 = 167
CUT Trever Wendel, Ravenna, Oh 87 – 83 = 170
CUT Matthew Gregory, Medina, OH 85 – 87 = 172
CUT Zach Panek, Bay Village, Ohio 88 – 86 = 154

Senior Division

T1 Mark Borlin, Stow, OH 71 – 71 = 142
T1 Robert Schustrich, Windham, Ohio 73 – 69 = 142
3 Brad Steven, Concord, OH 70 – 73 = 143
4 Doug Hauenstein, Aurora, OH 72 – 73 = 145
5 Kurt Peterson, BOLIVAR, OH 69 – 77 = 146
T6 Nick Lambos, Canton, OH 74 – 74 =148
T6 Rick Bryson, Akron, OH 70 – 78 = 148
8 Mike Belacic, Akron, Ohio 74 – 75 = 149
T9 Tom Baugh, Akron, OH 72 – 79 = 151
T9 Scott Winckowski, Oregon, OH 77 – 74 = 151
T9 Chris Minear, Akron, OH 74 – 77 = 151
12 Marc Fried, Solon, OH 77 – 76 = 153
13 Greg Myers, Twinsburg, OH 76 – 78 = 154
T14 Allen Freeman, Brecksville, Ohio 75 – 81 = 156
T14 Dean Cutlip, Copley, Ohio 79 – 77 = 156
16 Joseph Kovach,  76 – 81 = 157
T17 Brian Sparrow, Chagrin Falls, Ohio 80 – 79 = 159
T17 Robert Wadsworth, Uniontown, OH 81 – 78 = 159
19 Jim Durr, Silver Lake, Ohio 84 – 76 = 160
20 Roger Tolley, Willard, United States 82 – 79 = 161

CUT David Trier, Stow, Oh 79 – 83 = 162
CUT David Stover, Pepper Pike, OH 79 – 84 = 163
CUT Lou Boarman,  81 – 82 = 163
CUT Joe Denk, Fairview Park, OH 82 – 81 = 163
CUT Tony Turrall, Bay Village, OH 81 – 83 = 164
CUT Jeffrey Knox, Brecksville, OH 82 – 83 = 165
CUT Paul Ferguson 85 – 83 = 168
CUT Mark Ciccarello 85 – 89 = 174

ROUND 2 RESULTS: Northern Ohio Golf Association
2024 Northeast Ohio Women’s Amateur Championship
Windmill Lakes Golf Club, Ravenna
Sunday, June 9, 2024

CHAMPIONSHIP DIVISION

1 Klaira Paramore, Ashland, Ohio 80 – 78 = 158
2 Elaina Seeley, Circleville, Ohio 87 – 88 = 175

SENIOR DIVISION

1 Fiona Connor 13, University Heights, OH 83 – 83 = 166
2 Gail Hackett 13, Canton, OH 83 – 89 = 172
3 Diane Sabo 19, Painesville, OH 89 – 93 = 182

SHARE

Leave a Comment

Photo of author
ABOUT THE AUTHOR

Seamus Hough

Seamus is the Marketing Director at the Northern Ohio Golf Association.

Thomas A. Skidmore Akron Attorney
Boulder Creek Golf Club
Kaulig Companies Championship
Crest Roofing | Bobby Spino 330-577-6658
Five Iron Golf Clveland
X-Golf
Busha Okeson Insurance
Cavitch Familo & Durkin