RD1 RESULTS: 2024 Northeast Ohio Amateur

Kyle Buzaki, Stow native and Walsh University golf alumni, leads after day one of the 94th Northeast Ohio Amateur Championship. Kyle was able to post one of two bogey-free rounds on the day. There was something in the air in Kyle’s group, with the threesome of Buzaki, Mason Deal and Zander Gibson posting a combined score of 11-under par on the day.

Vaughn Snyder
Vaughn Snyder leads the Mid-Amateur division after day 1.

Canton native Vaughn Snyder sat atop the Championship and Mid-Amateur divisions for most of the day. Vaughn posted a bogey-free front-nine that included one birdie and one eagle. The reigning NOGA Tournament of Champions winner sits atop the Mid-Amateur Division after only one bogey on Saturday.

Kurt Peterson
Kurt Peterson leads the Senior Division after day one.

2022 NEOAm Senior champ Kurt Peterson was the only Senior Division player to post a score under par during the first round at Windmill Lakes. The Bolivar, Ohio, resident was able to take a one-stroke lead into day two despite a double bogey on number 17. The four birdies on the day put Kurt in a great position heading into the final two days.

Klaira Paramore
Klaira Paramore leads the Championship Division of the NEOWA.

Klaira Paramore, a member of the 2024 Ashland University Women’s Golf Team, posted an opening round 80 on Saturday. Klaira owns a seven stroke lead heading into Sunday.

Fiona Connor
Fiona Connor is tied for the lead in the Senior Division of the NEOWA after Day 1

Fiona Connor and Gail Hackett are tied for the lead in the Senior Division of the NEOWA. The two matched each other on the last three holes to each post 83, giving them a six stroke lead heading into Day 2.

PHOTO GALLERY: NOGA 2024 NEOA & NEOWA – DAY 1>

LIVE SCORING: 2024 NEOAm >
STARTING TIMES >

LIVE SCORING: 2024 NEOWAm >
NEOWAm STARTING TIMES >

 

ROUND 1 RESULTS: Northern Ohio Golf Association
2024 Northeast Ohio Amateur Championship
Windmill Lakes Golf Club, Ravenna
Saturday, June 8, 2024
Golf Genius Hole-by-Hole Results >

Championship Division

1 Kyle Buzaki, Stow, Ohio 65
2 Mason Deal, Perrysburg, ohio 66
3 Vaughn Snyder, Canton, Oh 67
T4 Carter Mishler, Millersburg, Ohio 68
T4 Zander Gibson, Concord, OH 68
T6 Ian Hardesty, Kent, OH 69
T6 Chris Okeson, Beachwood, Ohio 69
T6 Yadhu Urs, Gahanna, OH 69
T6 Leo Walling, Powell, Ohio 69
T10 Bence Kotel, Toledo, Ohio 70
T10 Michael porter, McDonald, Ohio 70
T10 Joshua Clay, North Canton, Ohio 70
T13 Howard Clendenin, Fairlawn, OH 71
T13 Dillon Pendergast, Mogadore, OH 71
T13 Ayden Richmond, Geneva, Ohio 71
T16 Doug Barber, Willoughby, Ohio 72
T16 Alexander Anderson, Hartville, Ohio 72
T16 Nick Piesen, Strongsville, Ohio 72
T16 Nolan Haynes, Barberton, Ohio 72
T16 Ryan Chipps, Painesville, Ohio 72
T16 Jack Gerborg, Avon, Ohio 72
T16 Jack Lindgren, Maineville, OH 72
T23 Thomas Bell, Bowling Green, Ohio 73
T23 Dylan Dunn, Stow, OH 73
T23 Lucas Liberatore, Lakewood, Ohio 73
T23 Don Padgett, Akron, OH 73
T23 Zach Burton, Dublin, OH 73
T23 Ben Cors, Wooster, Ohio 73
T23 Dean Upholzer, Strongsville, Ohio 73
T23 Connor Malicki, Avon, OH 73
T23 Mason Frazier, Wooster, OH 73
T32 Chasen Poole, Springfield, Ohio 74
T32 Jeff Blechschmidt, Cleveland, OH 74
T32 Brett Kaufman, Westlake, Oh 74
T32 Joseph Gonzalez, Millersburg, Ohio 74
T32 David Hilditch, Avon, OH 74
T32 Jeff Sawitke, Painesville, OH 74
T32 Solomon Petrie, Akron, Ohio 74
T32 Rocco Turner, Canfield, OH 74
T32 Ben Skripac, Canfield, OH 74
T41 Mark Mokros, Canton, Ohio 75
T41 Ben Hogan, Wellington, Ohio 75
T41 Eric Wonkovich, Lakewood, OH 75
T41 Chase Forsyth, Poland, Ohio 75
T41 Dominik Cosic, Painesville, Ohio 75
T41 Cole Hostetler, Ravenna, Ohio 75
T47 Michael Keefe, University Heights, OH 76
T47 Andrew Grayson, Medina, OH 76
T47 Tyler Andersen, Columbiana, OH 76
T50 Rick Deichert, Cleveland, Ohio 77
T50 Brian Tischler, Cleveland, OH 77
T50 Greg Manuel, Rocky River, Ohio 77
T50 Nicholas Adams, Parma Heights, OH 77
T50 Jarrod Kasunick, Massillon, Ohio 77
T50 David Swab, North Royalton, Ohio 77
T50 Kyle Salamon, Medina, Ohio 77
T57 Brian Smith, Amherst, OH 78
T57 Zach Glassman, Painesville, OH 78
T57 Matthew Roth, Medina, OH 78
T57 Kevin Wheeler, Avon, Ohio 78
T57 Jesse Fox, Aurora, OH 78
T57 Troy Chapman, Lexington, OH 78
T57 Dustin Buehler, Akron, Ohio 78
T57 Sethi Rajveer, Beechwood, OH 78
T57 Lucas Dietrich, Rocky River, OH 78
T57 Kamden Mowry, Ashland, OH 78
T67 Michael McCaffrey, Westlake, OH 79
T67 Max Crookston, Stow, OH 79
T67 Xander Moran, Kent, Ohio 79
T70 Brian Beebe, Uniontown, OH 81
T70 Joey Collins, Elyria, Ohio 81
T70 Nathan Harms, Toledo, Ohio 81
T73 Matt Holloway, Akron, OH 82
T73 Rob Loomis, Akron, Ohio 82
T73 Brett Eley, Wapakoneta, OH 82
T76 Andrew Malkus, Maple Heights, OH 83
T76 Tyler Ankrom, Akron, OH 83
T78 Joseph Evans, Hartville, OH 84
T78 Gavin Stutz, Wooster, Ohio 84
80 Matthew Gregory, Medina, OH 85
T81 Jeff Mihalick, Elyria, OH 87
T81 Ryan Harbour, Avon Lake, Ohio 87
83 Zach Panek, Bay Village, Ohio 88

Mid-Amateur Division

1 Vaughn Snyder, Canton, Oh 67
T2 Ian Hardesty, Kent, OH 69
T2 Chris Okeson, Beachwood, Ohio 69
4 Joshua Clay, North Canton, Ohio 70
5 Howard Clendenin, Fairlawn, OH 71
6 Doug Barber, Willoughby, Ohio 72
T7 Lucas Liberatore, Lakewood, Ohio 73
T7 Don Padgett, Akron, OH 73
T9 Devon Goldberg, Cuyahoga Falls, OH 74
T9 Jeff Blechschmidt, Cleveland, OH 74
T9 Brett Kaufman, Westlake, Oh 74
T9 Joseph Gonzalez, Millersburg, Ohio 74
T9 David Hilditch, Avon, OH 74
T9 Jeff Sawitke, Painesville, OH 74
T15 Mark Mokros, Canton, Ohio 75
T15 Ben Hogan, Wellington, Ohio 75
T15 Eric Wonkovich, Lakewood, OH 75
T18 Adam Mastone, Avon, Ohio 76
T18 Andrew Grayson, Medina, OH 76
T20 Rick Deichert, Cleveland, Ohio 77
T20 Joshua Olson, Hudson, Ohio 77
T20 Brian Tischler, Cleveland, OH 77
T20 Greg Manuel, Rocky River, Ohio 77
T20 Nicholas Adams, Parma Heights, OH 77
T20 Jarrod Kasunick, Massillon, Ohio 77
T26 Josh Dankovich, Boardman, Ohio 78
T26 Brian Smith, Amherst, OH 78
T26 Zach Glassman, Painesville, OH 78
T26 Matthew Roth, Medina, OH 78
T26 Kevin Wheeler, Avon, Ohio 78
T26 Jesse Fox, Aurora, OH 78
T32 Brian Beebe, Uniontown, OH 81
T32 Joey Collins, Elyria, Ohio 81
T34 Matt Holloway, Akron, OH 82
T34 Rob Loomis, Akron, Ohio 82
T34 Brett Eley, Wapakoneta, OH 82
T37 Scott Loudon, N. Canton, Ohio 83
T37 Andrew Malkus, Maple Heights, OH 83
39 Matthew Gregory, Medina, OH 85
T40 Trever Wendel, Ravenna, Oh 87
T40 Jeff Mihalick, Elyria, OH 87
42 Zach Panek, Bay Village, Ohio 88

Senior Division

1 Kurt Peterson, Bolivar, OH 69
T2 Rick Bryson, Akron, OH 70
T2 Brad Steven, Concord, OH 70
4 Mark Borlin, Stow, OH 71
T5 Daniel Belden, Massillon, OH 72
T5 Doug Hauenstein, Aurora, OH 72
T5 Tom Baugh, Akron, OH 72
8 Robert Schustrich, Windham, Ohio 73
T9 Chris Minear, Akron, OH 74
T9 Mike Belacic, Akron, Ohio 74
T9 Nick Lambos, Canton, OH 74
12 Allen Freeman, Brecksville, Ohio 75
T13 Greg Myers, Twinsburg, OH 76
T13 Joseph Kovach, Strongsville, OH 76
T15 Marc Fried, Solon, OH 77
T15 Scott Winckowski, Oregon, OH 77
T17 David Trier, Stow, Oh 79
T17 Dean Cutlip, Copley, Ohio 79
T17 David Stover, Pepper Pike, OH 79
T20 Brian Sparrow, Chagrin Falls, Ohio 80
T20 Mike Crawford, Sheffield Lake, Ohio 80
T22 Tony Turrall, Bay Village, OH 81
T22 Robert Wadsworth, Uniontown, OH 81
T22 Lou Boarman, Mogadore, OH 81
T25 Joe Denk, Fairview Park, OH 82
T25 Roger Tolley, Willard, United States 82
T25 Jeffrey Knox, Brecksville, OH 82
28 Jim Durr, Silver Lake, Ohio 84
T29 Mark Ciccarello, South euclid, OH 85
T29 Paul Ferguson, Lakewood, Ohio 85

 

ROUND 1 RESULTS: Northern Ohio Golf Association
2024 Northeast Ohio Women’s Amateur Championship
Windmill Lakes Golf Club, Ravenna
Saturday, June 8, 2024

CHAMPIONSHIP DIVISION

1 Klaira Paramore, Ashland, Ohio 80
2 Elaina Seeley, Circleville, Ohio 87

SENIOR DIVISION

T1 Fiona Connor 13, University Heights, OH 83
T1 Gail Hackett 13, Canton, OH 83
3 Diane Sabo 19, Painesville, OH 89

SHARE

Leave a Comment

Photo of author
ABOUT THE AUTHOR

Seamus Hough

Seamus is the Marketing Director at the Northern Ohio Golf Association.

Thomas A. Skidmore Akron Attorney
Boulder Creek Golf Club
Kaulig Companies Championship
Crest Roofing | Bobby Spino 330-577-6658
Five Iron Golf Clveland
X-Golf
Busha Okeson Insurance
Cavitch Familo & Durkin