FINAL RESULTS: 2021 Matt Mishler Junior Portage County Am


2021 Junior Portage County Am champions

Record-Courier Portage County Amateur Championships

Junior golfers completed their second round at Sunny Hill Golf Course in Brimfield in the 14th Matt Mishler Junior Portage County Amateur.

While several golfers held a solid lead that they maintained through the final round, others moved up the leaderboard during the second round to capture their age-division title.

BOYS 13-to-15 AGE DIVISION

Liam Curtis
Liam Curtis

Liam Curtis of Stow fired the low round in the clubhouse on his second day, an even-par 71, to top previous leader and runner-up overall, Matt Fiedler of Stow.

James Morgan of North Benton also moved up the leaderboard, firing a second-day 82 to earn the third place trophy with a final total of 162.

Fiedler, sliding into second place, totaled the low round for the boys, a 72 his first day at Windmill but struggled with his putting the second day at Sunny Hill but still earned the runner-up award.

GIRLS 16-19 DIVISION

Brooklyn Millard
Brooklyn Millard

Brooklyn Millard of Aurora started at the top of the leaderboard her first day with the low round at Windmill, a one-over-par 71 and followed that 18-holes with a five-over-par 76 to earn the championship with a two-day total of 147.

Millard, the girls Player of the Year for both the Record-Courier Best of Preps and the Suburban American Division in 2020, remained steady as Abigail Retherford of Ravenna played a solid round of 78 to earn the runner-up trophy. Retherford is a member of the boys varsity team for the Ravens.

Rounding out the Division top three was Maren Seaholts of Kent, the 2020 Jr. Amateur defending champion.

Retherford and Seaholts were both Record-Courier Best of Preps honorees this 2020-2021 school year.

BOYS 16-19 DIVISION

James Fliss
James Fliss

James Fliss of Hudson was on fire at Sunny Hill, carding a second-day 73 to add to his division-leading 82 the first day for a total 154 strokes, Fliss maintained a 10-stroke cushion over two Rootstown Rover golfers, Mason Bartholomy and Cole Hostetler, to round out the top three champions in the division.

GIRLS 13-15 DIVISION

Madolyn Kost
Madolyn Kost

Maddie Kost of Kent sailed to the top of the division during the first round, carding a 75 and then returned to add a 77 on the final day for a 152 total.

Gracie Westover, a member of the Southeast Lady Pirates in the PTC League, earned second place with a second-day round that improved by three strokes over her first day.

Ashlyn Leavery of Kent played steady golf during her two-day tournament to take third place over Anna Picicco of Kent by 11 strokes.

GIRLS 12 AND UNDER DIVISION

Samantha Morgan
Samantha Morgan

Good friends and future members of the Southeast Lady Pirates varsity golf team, Samantha Morgan of North Benton and Jennifer Mix of Diamond finished with only a difference of seven strokes when the final putt dropped for the girls’ youngest division.

Morgan earned the championship, firing a two-day total of 100 as Mix scored a 107 to take the runner-up spot.

Morgan had a solid week as she medaled in the 7th Kids Amateur that was held on Sunday at Sunny Hill.

BOYS 12 AND UNDER DIVISION

Dakota Powers
Dakota Powers

Dakota Powers of Mantua put together two nine-hole rounds of 50 and 49 for a 99 to win the event.

NEXT UP

The 91st Portage County Amateur plays at Windmill Lakes in Ravenna and Sugar Bush in Garrettsville Saturday and Sunday. Many of the high school golfers are also competing in the Portage County Amateur, pitting their golfing skills against the adults. Late registration is available through Wednesday by calling Windmill Lakes Golf Club at 330-297-0440.

 

FINAL RESULTS:
14TH MATT MISHLER JUNIOR PORTAGE COUNTY AMATEUR

Windmill Lakes Golf Club, Ravenna | Par 70
Sunny Hill Golf Course, Brimfield | Par 71
Monday, July 19 – Tuesday, July 20, 2021

CHAMPIONS
Boys 16-19: James Fliss, Hudson 154
Girls 16-19: Brooklyn Millard, Aurora 147
Boys 13-15: Liam Curtis, Stow 148
Girls 13-15: Madolyn Kost, Kent 152
Girls 12 and Under: Samantha Morgan, North Benton 100
Boys 12 and Under: Dakota Powers, Mantua 99

BOYS 16-19
James Fliss, Hudson 154
Mason Bartholomy, Rootstown 164
Cole Hostetler, Ravenna 165
David Berry, Hudson 170
Nathan Ryan, Akron 177
Jacy Yusko-Barracato, Streetsboro 180
Kasen Frisbee, Tallmadge 182
Grant Berkheimer, Mogadore 193
Joshua Baez, Tallmadge 198
Alex Wise, Tallmadge 203
Garrett Penix, Mogadore JWD

GIRLS 16-19
Brooklyn Millard, Aurora 147
Abigail Retherford, Ravenna 162
Maren Seaholts, Kent 169
Sydnie Leavery, Kent 182
Devon Carpenter, Mogadore 184
Isabella Mineo, Kent 186
Morgan Bauza, Kent 189
Samantha Miller, Streetsboro 207
Sophia Rogowski, Streetsboro 234
Jes Cunion, Shaker Heights 250
Ava Huebner, Rootstown 258

BOYS 13-15
Liam Curtis, Stow 148
Matt Fiedler, Stow 160
James Morgan, North Benton 162
Christian Mineo, Kent 171
Rowan Baynes, Kent 172
Austin Wilhoit, Stow 187
Landon Gedeon, Garrettsville 201
Drew Flarida, Hartville 202
Warner Carter, Tallmadge 243
Trentan Sines, Rootstown 270
Ryan Fontaine, Twinsburg 279

GIRLS 13-15
Madolyn Kost, Kent 152
Gracie Westover, Rootstown 187
Ashlyn Leavery, Kent 191
Anna Picicco, Kent 202
Cortney Evert, Streetsboro 202
Adrianna Mineo, Kent 214
Izzi Wood, Kent 226
Gabriella Melin, Kent 226
Jessica Mix, Diamond 270

GIRLS 12 AND UNDER
Samantha Morgan, North Benton 100
Jennifer Mix, Diamond 107

BOYS 12 AND UNDER
Dakota Powers, Mantua 99

SHARE

No Comment

Leave a reply

Previous RESULTS: 2021 Greatest Golfer Junior Series - Avalon
Next RESULTS: 2021 NOPGA Collegiate Preview #1 - Youngstown