FINAL RESULTS: 2020 OHSAA Boys Division II State Championship


Ohio High School Athletic Association
FINAL RESULTS:
2020 OHSAA Boys Division II State Championship

Ohio State University Scarlet Course, Columbus, OH
Friday and Saturday, October 16 – 17, 2020

 

TEAM STANDINGS:

1 Gahanna Columbus Academy 300 – 315 = 615
2 Kettering Archbishop Alter 315 – 314 = 629
3 Sugarcreek Garaway 331 – 308 = 639
4 Cuyahoga Falls CVCA 329 – 321 = 650
5 Dayton Oakwoo 318 – 334 = 652
6 Middletown Bishop Fenwick 330 – 329 = 659
7 Galion 339 – 336 = 675
8 Findlay Liberty-Benton 339 – 345 = 684
9 Carrollton 339 – 357 = 696
10 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 361 – 341 = 702
11 Wooster Triway 351 – 352 = 703
12 Gallipolis Gallia Academy 370 – 353 = 723

INDIVIDUAL RESULTS:

1 Ma, Stephen Gahanna Columbus Academy 71 – 73 = 144
2 Gochenouer, Davis Kettering Archbishop Alter 73 – 74 = 147
3 Witt, Mason Jamestown Greeneview 75 – 72 = 147
4 Gibson, Zander Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 75 – 73 = 148
5 Gibson, Zehnder Sugarcreek Garaway 79 – 70 = 149
6 Conner, Brandon Cincinnati Madeira 75 – 74 = 149
7 Metzger, Luke Middletown Bishop Fenwick 75 – 75 = 150
8 Scarbrough, Caden Cuyahoga Falls CVCA 78 – 72 = 150
9 Teeter, Ross Johnstown Northridge 77 – 74 = 151
10 Ritter, Connor Magnolia Sandy Valley 78 – 75 = 153
11 Ahmed, Russell Gahanna Columbus Academy 78 – 77 = 155
12 Cannone, Aiden Cuyahoga Falls CVCA 77 – 79 = 156
13 Reddy, Aditya Gahanna Columbus Academy 72 – 84 = 156
14 McMullen, Matthew Galion 80 – 80 = 160
15 Mault, Trevin Wheelersburg 81 – 80 = 161
16 Grawe, Tommy Kettering Archbishop Alter 82 – 79 = 161
17 Blauch, Michael Sugarcreek Garaway 85 – 76 = 161
18 McCarthy, Tom Dayton Oakwood 76 – 86 = 162
19 Stouffer, Jake Gahanna Columbus Academy 79 – 83 = 162
20 Trigg-Holdman, Adam St. Bernard Roger Bacon 80 – 83 = 163
21 Scheimann, Colin Kettering Archbishop Alter 80 – 83 = 163
22 Weaver, Rendall Sugarcreek Garaway 85 – 79 = 164
23 Ellis, Ben Doylestown Chippewa 81 – 83 = 164
24 Lunne, John Kettering Archbishop Alter 87 – 78 = 165
25 Simms, Brody Kettering Archbishop Alter 80 – 85 = 165
26 Plunkett, RJ Dayton Oakwood 80 – 85 = 165
27 Skufca, Devon Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 87 – 78 = 165
28 Cunningham, Jonah Dayton Oakwood 83 – 83 = 166
29 Wells, Carter Barnesville 87 – 79 = 166
30 Schadek, Colin Middletown Bishop Fenwick 86 – 81 = 167
31 McDaniel, Brice Findlay Liberty-Benton 82 – 85 = 167
32 Brand, Noah Findlay Liberty-Benton 82 – 85 = 167
33 Flannery, Dan Dayton Oakwood 88 – 80 = 168
34 Beachy, Charles Sugarcreek Garaway 85 – 83 = 168
35 Wiesemann, Aiden Beloit West Branch 85 – 84 = 169
36 Emery, Gabe Cuyahoga Falls CVCA 85 – 84 = 169
37 Schmid, Carter Wooster Triway 86 – 84 = 170
38 Rajagopalan, Arvind Gahanna Columbus Academy 88 – 82 = 170
39 Davis, Cooper Gallipolis Gallia Academy 88 – 82 = 170
40 Chen, Wright Dayton Oakwood 79 – 91 = 170
41 Schehr, Landon Middletown Bishop Fenwick 81 – 90 = 171
42 Birong, John Carrollton 84 – 87 = 171
43 McMullen, Nick Galion 87 – 84 = 171
44 Keller, Spencer Galion 86 – 85 = 171
45 Hamid, Laith Gallipolis Gallia Academy 92 – 81 = 173
46 Braun, Griffin Wooster Triway 85 – 88 = 173
47 Hanni-Wells, Austin Findlay Liberty-Benton 87 – 87 = 174
48 Rinkes, Jaxon Carrollton 87 – 87 = 174
49 Royer, Emmet Sugarcreek Garaway 82 – 92 = 174
50 Moore, Colton Carrollton 83 – 91 = 174
51 Schehr, Tyler Middletown Bishop Fenwick 92 – 83 = 175
52 Hendrickx, Andrew Cuyahoga Falls CVCA 89 – 87 = 176
53 Miles, Noah Findlay Liberty-Benton 88 – 88 = 176
54 Henry, Mason Cuyahoga Falls CVCA 91 – 86 = 177
55 Stutz, Gavin Wooster Triway 87 – 90 = 177
56 Rininger, Cayden Carrollton 85 – 92 = 177
57 Longwell, Max Galion 86 – 92 = 178
58 Chapman, Ryan Mansfield Ontario 92 – 88 = 180
59 Dalenberg, Bronson Galion 93 – 87 = 180
60 Streacker, Patrick Findlay Liberty-Benton 88 – 92 = 180
61 Scherer, Andy Wauseon 94 – 89 = 183
62 Hayek, Zach Middletown Bishop Fenwick 88 – 95 = 183
63 Nord, Luke Poland Seminary 89 – 96 = 185
64 Johnson, Beau Gallipolis Gallia Academy 90 – 96 = 186
65 Snyder, Colton Wooster Triway 96 – 90 = 186
66 Tisko, Brock Wooster Triway 93 – 94 = 187
67 Perovsek, Andrew Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 95 – 93 = 188
68 Cook, Hunter Gallipolis Gallia Academy 100 – 98 = 198
69 Weiland, Jacob Carrollton 96 – 102 = 198
70 Daher, Ben Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 104 – 97 = 201
71 Hendrickson, William Gallipolis Gallia Academy 108 – 94 = 202
72 Stefanek, Ryley Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 106 – 98 = 204

SHARE
Previous FINAL RESULTS: 2020 OHSAA Girls Division II State Championship
Next FINAL RESULTS: 2020 OHSAA Boys Division III State Championship